شنبه 9 مهر 1390

خواص تخم بلدرچین

   نوشته شده توسط: مهندس داود محمدی    

تخم بلدرچین به خاطر ترکیب شیمیایی که دارد سزاوار نام بمب ویتامین شده است.

تخم بلدرچین سر شار از ویتامین ها ، مواد معدنی و مقادیری از پروتئین همراه با لیپیدهاست از این رو به سبب ایجاد متابولیسم بهینه در سلول های بدن ، در درمان بیماری های کبدی وکلیوی ، کم خونی ، آسم ، سل، ناتوانی جنسی و استرس ، و بازسازی بدن پس از جراحت یا زایمان توصیه می شود. مصرف مرتب تخم بلدرچین باعث منظم شدن سیستم عصبی، قلبی و گوارشی بدن و افزایش شیر مادران می شود. عدم کلسترول زرده، این ماده غذایی را جزو بهترین رژیم های تغذیه ای برای ورزشکاران و بدنسازان قرار داده است.

 تخم بلدرچین از نظر کیفیت با تخم سایر پرندگان متفاوت است. تخم بلدرچین در مقایسه با تخم مرغ، به مراتب ارزش غذایی بالاتری دارد. یک تخم  بلدرچین هر چند که از لحاظ وزنی حدود یک پنجم وزن تخم مرغ معمولی را دارد، اما در مقایسه با تخم مرغ، 5 برابر فسفر و کلسیم،6 برابر آهن، 6 برابر ویتامین B1(تیامین)، 15 برابر ویتامین B2(ریبوفلاوین) و 6 برابر ویتامین B12 دارد و سرشار از ویتامین A، اسید نیکوتینیک، مس و کبالت می باشد.

تخم بلدرچین نسبت به تخم مرغ از مزه بهتری برخوردار بوده و به علت کراتن خاصی که در آن ذخیره شده است، در درمان بیماری آسم تأثیر مفیدی دارد. از طرف دیگر به علت غنی بودن از ویتامین B، در درمان بیماری های عصبی موثر می باشد. همچنین تخم بلدرچین به علت وجود آمینواسیدهای فراوان، در تغذیه کودکان و بیماران بسیار موثر است. ضمناً از چربی کمتری نسبت به تخم مرغ برخوردار است


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات