شنبه 2 آذر 1387

مخمرها

   نوشته شده توسط: مهندس داود محمدی    نوع مطلب :آزمایشات بخش میکروبیولوژی ،

دسته ای دیگر از میکروارگانیسمهای تک سلولی که از زیر گروه قارچها می باشند ، مخمرها هستند . مخمرها از راه غیر جنسی و با جوانه زدن تکثیر می یابند . جوانه به شکل یک برآمدگی بر روی سلول مادر ایجاد می شود و چون تقسیم از نوع میتوز است مقدار ماده ژنتیکی موجود دز سلول مادر و جوانه یکسان است . بنابراین دو سلول دارای ویژگیهای مشابهی هستند.

بعضی از مخمرها می توانند بروش جنسی هم تکثیر یابند . این امر از طریق الحاق و ترکیب دو سلول جنسی متفاوت انجام می گیرد.مخمرها هنگام رشد در محیطهای مصنوعی از نظر ویژگیهای کشت ، شباهت زیادی با باکتریها دارند. فعالیتهای فیزیولوژیک مخمرها متفاوت است مثلا ساکارومیسس سروزیه (مخمرهای نانوایی) قندهای ساده را در شرایط بی هوازی به الکل اتیلیک و CO2 تبدیل می کنند در حالیکه کاندیداآلبیکنس از همان ماده اولیه(قند ساده) فراورده های غیر آشامیدنی ایجاد می کنند.

گرچه مخمرها برای انسان سودمندند اما تعدادی از آنها اهمیت پزشکی دارند . دو نمونه از معروفترین مخمرهای بیماریزا عبارتند از کاندیداآلبیکنس و کریپتوکوکوس نئوفورمانس

کاندیدا آلبیکنس مخمر طبیعی روده است اما در بیمارانی که مدتی طولانی با آنتی بیوتیک درمان می شوند مشکل پزشکی ایجاد می کند . استفاده طولانی از آنتی بیوتیکها ، باکتریهای فلور طبیعی روده را که برای سلامت دستگاه گوارش ضروری اند را از بین می برد و اجازه می دهد که مخمرها در این فلور برتری یابند . اگر تعداد کاندیدا آلبیکنس در واژن از حد بگذرد می تواند موجب التهاب دستگاه تناسلی در زنان شده که همراه با تحریک و خارش زیاد و ترشح می باشد. برای تشخیص این بیماری از ترشحات بوسیله سواپ از واژن گرفته شده و روی محیط سابرودکستروزآگار کشت داده می شود و بعد از رنگ آمیزی گرم می توان شکل مخمرها را زیر میکروسکوپ مشاهده کرد . کاندیدا آلبیکنس همچنین می تواند باعث بروز برفک دهان در نوزادان شود.

کریپتوکوکوس نئوفورمانس هم یک مخمر بیماریزاست و اگر وارد مایع نخاعی انسان شود سبب ایجاد مننژیت کشنده می شود . برای تشخیص نهایی آن در آزمایشگاه ، عمدتا با انجام رنگ آمیزی منفی مایع نخاعی می توان وجود مخمر را اثبات کرد.

در رنگ آمیزی مخمرها هم همانطور که قبلا هم در قسمت کپکها اشاره شده می توانید یک قطره از لاکتوفنل – کاتن بلو را روی یک لام تمیز ریخته بعد از پرگنه مخمری با رعایت موازین استریل با آنس برداشته و در محلول رنگی مخلوط کرد در اینجا باید نوک آنس را در محلول خوب تکان داده و آنرا هم بزنید تا مخمرها در محلول رنگی پراکنده شده و زیر میکروسکوپ بهتر دیده شوند.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic